Hamis érvek - Magyarország - A diákok helyzete - Nemzetközi példák

A diákok helyzete 

A polgári kormány nem tandíjat, hanem diákhitelt vezetett be. Az akkori ellenzék - akik ma kormányon vannak - ezt élesen támadta. Mára Ők is belátják, hogy tévedtek. Ugyanakkor nem áll meg az az állítás, hogy a diákhitelből könnyedén kifizethető a tandíj összege. Azért hamis az állítás, mert a diákhitelt ma is felveszi a hallgatók jelentős része, és a megélhetési problémáik megoldására fordítják. A tandíj bevezetésével őket lehetetlenítik el. A mai hiteligénylők több mint 26 %-a nem tudta volna befejezni tanulmányait a diákhitel nélkül.  

A hallgatók fele (költségtérítés néven) ma is fizet tandíjat. Az Ő tapasztalatuk bizonyítja, hogy fizetési kötelezettségük egyáltalán nem erősíti megrendelői pozíciójukat a felsőoktatásban. Fizetünk a buszbérletért és a vonatjegyért is, de ettől még nincs befolyásunk arra, hogy a menetrendet betartva közlekedjenek vagy tisztábbak legyenek a járművek. 

Ha a felsőoktatás finanszírozását ránk, diákokra hárítják, akkor az egyetemek érdeke továbbra is a hallgatók minél nagyobb számú felvétele marad. Ugyanazokért a - sokszor alacsony színvonalú - szolgáltatásokért, nem kielégítő körülményekért ezentúl fizethetünk, melyeket eddig ingyen megkaptunk.  

Fizetnünk kell, de az oktatás minőségének javulására nincs garancia. Az elmúlt évtizedben kialakult minőségi problémákat a tandíj nem oldja meg!

Hamis érvek - Magyarország - A diákok helyzete - Nemzetközi példák
népszavazás 2008 népszavazás 2008 budapest fidelitas fidelitas budapest budapest fidelitas